Nowoczesne zabezpieczenia przeciwpożarowe

Nawet najlepsze i najwytrzymalsze stalowe konstrukcje, hale czy obiekty użytkowe są narażone na efekty pożaru tak samo jak wszystkie inne rodzaje zabudowań i tak jak one muszą być zabezpieczane odpowiednio. Metody zabezpieczeń oczywiście różnią się w zależności od stopnia zagrożenia, aczkolwiek każde zabezpieczenie jest lepsze niż całkowity brak takowego.

Odpowiednie zabezpieczenia przecipożarowe do konstrukcji stalowych

tanie zabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji stalowychWłaściciele obiektów często wskazują jednak na bardzo wygórowane ceny niektórych rodzajów zabezpieczeń, które nie są skuteczne na tyle by narzucać nierozsądne koszty. Nieraz zdarzało się iż tanie zabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji stalowych działało skuteczniej niż bardzo drogie systemy, mające wady czy nie sprawdzające się w danych warunkach. Najczęściej stosowane zabezpieczenie konstrukcji stalowych w obiektach przemysłowych, czyli farba ogniochronna, bywa często najskuteczniejszym rodzajem ogniochronnego zabezpieczenia w halach przemysłowych w których nie ma otwartego źródła ognia, ani też nie jest przeprowadzana termiczna obróbka stali lub też odlewanie takowej. W bardziej wymagającym otoczeniu, w odlewniach stali, zakładach obróbkowych lub w miejscach w których zagrożenie pożarowe jest wysokie, stosowane są natomiast izolacje i okładziny z materiałów ogniotrwałych, nie przewodzących ciepła, a tym samym doskonale osłaniających delikatne, podatne na wypaczenie konstrukcje ze stali.

Hybrydowe zabezpieczenia stosuje się natomiast tam, gdzie zagrożenie pożarowe jest zmienne i może być niewielkie przez dłuższy czas, aczkolwiek wzrastać podczas wykonywania specyficznych prac na terenie obiektu. Zabezpieczenia te warto dopasować do stopnia zagrożenia by nie przepłacić, ale również by mieć odpowiednio dopasowany system przecipożarowy.